Arkkipiispalla vieraana Hannu-Pekka Björkman: Taiteen ja taiteilijan vapaus ja vastuu
K-blogiNuorta mediaa -sivustoViittomakieltä käsittelevä sivusto
 
     

Ihmisen ruuansulatuskanava erittää peptidihormoneja, jotka säätelevät syömistä ja kylläisyyden tunnetta

Tutkija Anna-Kaisa Purhonen osoittaa väitöstutkimuksessaan, että ruuansulatuskanavan erittämät peptidihormonit vaikuttavat syömisen säätelyyn. Mahan limakalvolta erittyy ruokahalua kiihdyttävää greliini-hormonia, jonka pitoisuus on huipussaan juuri ennen ateriahetkeä ja laskee nopeasti syömisen aloittamisen jälkeen. Kun ravinto saapuu suolistoon, sen seinämät alkavat erittää muun muassa kolekystokiniiniä, glukagonin kaltaista peptidi 1:stä sekä peptidi YY:tä (PYY). Nämä hormonit viestivät aivoille kylläisyyden tunteesta.

 

Kuva: Kimmo Salvén

     
  Kuva: Anja Hiltunen
  Tutkija Anna-Kaisa Purhonen
   

Ruuansulatuskanavan peptidihormonien eritystä säätelevät ravinnon määrä ja koostumus. Proteiini ja rasvahapot lisäävät kolekystokiniinin eritystä hiilihydraatteja tehokkaammin. Muokkaamalla ravinnon koostumusta voidaan mahdollisesti vaikuttaa myös kylläisyyden tunteen syntymiseen.

Tutkimuksessa havaittiin, että munuaispavuista eristetty lektiiniproteiini saa ihmisen sappirakon supistumaan ja vaikuttaa siten ruuansulatukseen. Yhdessä osatyössä osoitettiin, että joissakin maustekasveissa kuten wasabissa oleva aktiivinen ainesosa lisää kolekystokiniinin erittymistä soluviljelymallina käytetyistä suolisoluista.

Vaikutusten osoitettiin lisäksi välittyvän tietyn ionikanavaproteiinin kautta, jota havaittiin ohutsuolessa. Samaista ionikanavaproteiinia aktivoivia ainesosia on myös esimerkiksi valkosipulissa ja kanelissa.

Purhosen mukaan jatkossa olisi mielenkiintoista tutkia, vaikuttavatko lektiinit ja tietyt mausteet syömiseen ja kylläisyyden tunteen säätelyyn. Lektiinejä on runsaasti ravinnossa. Muun muassa pavut, linssit, pähkinät ja salaatit sisältävät niitä fysiologisia määriä.

Paksusuolessa tuotettavaa peptidi YY:tä on tutkittu vilkkaasti viime vuosina sen jälkeen, kun sillä havaittiin olevan syömistä hillitsevää vaikutusta. Uudemmat tutkimukset ovat kuitenkin osoittaneet, että PYY:stä ei saatane ihmelääkettä lihavuusongelmaan.


kuuntelekuuntele Kesto 13'11"

 


Toimittaja: Anja Hiltunen

Haastateltavana:

  • Tutkija Anna-Kaisa Purhonen, Kuopion yliopisto, A I. Virtanen -instituutti

16.5.2008




Anna palautetta, nimi ja sähköpostiosoite vapaehtoisia:

Nimi:

Sähköposti: