Arkkipiispalla vieraana on Kuopion kaupungintalolla pidettävä esitelmä- ja keskustelusarja.
Ortodoksisen kirkon arkkipiispa Leon kutsumina tavataan tunnettuja tieteen, talouselämän, taiteen ja muiden alueiden edustajia. Teemojen käsittelyssä korostuvat eettiset näkökulmat.
Taustayhteisöinä mukana ovat Kuopion kaupunki, Kuopion Yliopistoseura ry ja Karjalan hiippakunnan säätiö.
Syksyn luentosarjan ensimmäiseksi vieraaksi saapui taiteilija Osmo Rauhala. Aluksi arkkipiispa esittelee vieraan.

Taiteella on yhteiskunnan kannalta merkittäviä tehtäviä. Taide on yhteiskunnan liima, joka viihdyttää, välittää tietoa ja jo kauneus sinänsä kuuluu taiteen tehtäviin. Taide on myös tutkimista, kuten Einstein sanoi, "kaiken olennaisen tieteen ja taiteen ydin on salaperäisyyden tunne". Taiteella on ollut myös merkittävä tehtävä niin uskontarinoiden kuin tieteenkin levittäjänä ja muistina.
Alussa oli sana - vai DNA?
Rauhala toteaa, että suuri osa ihmisistä uskoo joko tieteen tai uskontarinoiden perusteella samantyyppisiin maailmansyntymekanismeihin. Kymmenet tuhannet tarinat siitä miten maailma on saanut syntynsä ovat lopulta hämmästyttävän lähellä sitä tieteellistä selitystä johon suurin osa länsimaailmasta uskoo.
Raamatun kertomuksessa kaikki alkoi vedestä. Sitten syntyi valo ja sen myötä aika. Pimeä kaaos päättyi.
Tieteen mukaan maailmankaikkeus syntyi tiivistyneestä pisteestä jossa eivät vallinneet nykyisen ajan lait. Alkujärjestyksen jälkeen aika alkoi juosta ja syntyi se järjestys jota me nyt todistamme, Rauhala toteaa.
Ja edelleen, sekä luomiskertomuksen että evoluutioteorian mukaan maapallolle ilmestyivät ensin kalat, linnut, sitten noustiin maalle, syntyivät nisäkkäät ja lopuksi ihminen.
Rauhala pohti luennossaan myös ihmisen uteliaisuutta. Ihminen haluaa ymmärtää, tietää miksi ja miten. Miksi emme voisi vain tyytyä siihen että elämä on, kulkee palansa, sen jälkeen tulee jotain. Onko se hyvä asia, että ihminen haluaa tietää? Onko kuolema elämän päätepiste vai kaksoispiste?
Osmo Rauhala lähestyy luennossaan näitä teemoja taiteen kautta:
Taltioitu Kuopion kaupungintalolla 22.9.2009
Kuopiossa juhlittiin hammaslääketieteen koulutuksen paluuta
Nimi: Liäkärj (ei hammas) (vieras)
Tämä on positiivinen uutinen. Onnea Kuopio!
Näytä kommentti
Nivelrikosta kärsii miljoona suomalaista
Nimi: Ripsa (vieras)
Hei!
En ole vielä yhdistyksenne jäsen.
Siksi kysyn, onko teillä mahdollisuus vaikuttaa jäsentenne...
Näytä kommentti
Valtiosihteeri Raimo Sailas: Pehmeät arvot - kova talous. Kumpaa tarvitaan vaiko molempia?
Nimi: pietro (vieras)
ihmetyttää jotta valtion yhtiöt ja vakuutus yhtiöt pakenevat vakuutus velkojaan useat vuodet ja...
Näytä kommentti
Dosentti Hannu Lauerma: Uskomuslääkintä ja tiede - uskon myyminen kannattaa
Nimi: Nimetön (vieras)
Tuskinpa Lauermalla siihen mitään sanottavaa on. Jollain aineella on nimenomaan TODISTETTAVSTI...
Näytä kommentti
Dosentti Hannu Lauerma: Uskomuslääkintä ja tiede - uskon myyminen kannattaa
Nimi: Nimetön (vieras)
Mitäpä Lauerma sanoo siihen, että teepuuöljyllä on todistettavasti sama vaikutus aknen hoidossa,...
Näytä kommentti
Kirjoita uusi kommentti