Älykästä tietoa ympäristöstä

Anne Heikkinen - 27.11.2007 - 14:43:00

Kuopion yliopistoon on perustettu uudenlainen ympäristön havainnointiin keskittyvä laboratorio. Laboratorion taustalla on ympäristöinformatiikan tutkimusryhmä.

Kuva: Anne HeikkinenProfessori Mikko Kolehmainen kertoo, että ympäristöinformatiikkaa kiinnostavat kaikki y-alkuiset haasteet eli ympäristö, yhteiskunta ja yritykset. Käytännössä ympäristöinformatiikka tuottaa havainnollista tietoa ympäristöstä kerätystä valtavasta tietomassasta niin kansalaisten, viranomaistenkin kuin yritysten tuotekehityksenkin käyttöön.

Havainnollinen esimerkki ympäristöinformatiikan sovelluksista on ilmanlaadun ennustemalli, joka pyrkii ennustamaan ihmiselle haitallisten pitoisuuksien määriä vaikkapa kaupunki-ilmassa.

Ympäristöinformatiikan haasteista sekä tänä syksynä toimintansa aloittaneesta ympäristön havainnoinnin laboratoriosta kertovat professori Mikko Kolehmainen ja projektipäällikkö Teemu Räsänen:

kuuntele Kesto 16'11"


Haastateltavana:

  • Professori Mikko Kolehmainen, Kuopion yliopisto
  • Projektipäällikkö Teemu Räsänen, Kuopion yliopisto

Kirjoita uusi kommentti

Tämän kentän sisältöä ei näytetä julkisesti.
  • Www-osoitteet ja email-osoitteet muutetaan automaattisesti linkeiksi.
  • Sallitut HTML-tagit: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Rivit ja kappaleet päätetään automaattisesti.

Lisätietoa muotoiluasetuksista

CAPTCHA
Tämä kysymys esitetään automaattisen roskapostin vähentämiseksi.
Kuva CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Footer