Geeniterapiasta uusi hoitomuoto sydän- ja verisuonisairauksien hoitoon?

Anne Heikkinen - 13.2.2008 - 15:30:00

Kuva: Anne HeikkinenDosentti Tuomas Rissanen palkittiin tammikuun lopulla Sydäntutkimussäätiön vuoden 2008 Soisalo-palkinnnolla. Tunnustuspalkinto jaetaan joka toinen vuosi nuorelle, ansioituneelle sydäntutkijalle.

Rissasen tutkimusalue on kovin ajonkohtainen ja kiinnostava: Kuopion yliopiston A.I.Virtanen –instituutin tutkimusryhmässä selvitetään geeniterapiaa n mahdollisuuksia uutena hoitovaihtoehtona sydän- ja verisuonisairauksien sekä syövän hoidossa.

Rissasen tutkimus kohdistuu erityisesti uuteen tapaan parantaa valtimonkovettumataudista kärsivät sydämen ja alaraajojen lihasten verenkiertoa geeniterapian avulla. Tutkimuksen tavoitteena on luoda uusia mahdollisuuksia hoitaa sydän- ja verisuonisairauksista kärsiviä potilaita, joille nykyiset hoitomuodot, kuten pallolaajennus tai ohitusleikkaus eivät sovellu. Uudessa hoitomuodossa verisuonet saadaan kasvamaan geenisiirrolla.

Tuomas Rissanen toteaa, että tutkimuksen pitkän tähtäimen tavoitteena on tuottaa markkinoille aivan uudentyyppisiä geenilääkkeitä.

kuuntele Kesto 5'35"

 


Haastateltavana:

  • Lääketieteen tohtori, dosentti Tuomas Rissanen

Kirjoita uusi kommentti

Tämän kentän sisältöä ei näytetä julkisesti.
  • Www-osoitteet ja email-osoitteet muutetaan automaattisesti linkeiksi.
  • Sallitut HTML-tagit: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Rivit ja kappaleet päätetään automaattisesti.

Lisätietoa muotoiluasetuksista

CAPTCHA
Tämä kysymys esitetään automaattisen roskapostin vähentämiseksi.
Kuva CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Footer