Pehmeän valkoisessa huoneessa soi heleä musiikki, katossa tuikkii tähtitaivas ja seinälle heijastuu kuvia suvipilvistä ja revontulista. Tähän aistihuoneeseen tulevat asiakkaat pötkäytetään pehmeille säkkituoleille ja peitellään vällyjen alle. Puolen tunnin mittaisen rentoutumisen aikana ajatus saa lentää, mieli liikkua ja keho levätä.
Kyseessä on VireTori-hankkeen aistihuone, joka löytyy Savon ammatti- ja aikuisopistolta. Opettaja Salme Raappana kertoo, että tavoitteena on eri aistien kautta tulevien miellyttävien aistikokemusten ja -elämysten avulla saavuttaa sopiva lepo-vireystila.
– Tämä snoezelen-ideologia on saanut alkunsa Hollannista yli 20 vuotta sitten. Aisteihin liittyvien elämysten ja kokemusten ympärille kietoutuvaa menetelmää käytetään muun muassa kehitysvammatyössä, mutta se sopii ihan kaikille lapsista vanhuksiin, Raappana toteaa.
Savon ammatti- ja aikuisopiston sosiaali- ja terveysalan opiskelijat ohjaavat aistihuoneessa käyviä asiakasryhmiä ja saavat siten kokemusta erityyppisten ryhmien ohjaamisesta. Myös itse ideologia kiinnostaa.
– Opiskelijamme ovat vieneet näitä ajatuksia mukanaan esimerkiksi työssäoppimispaikoille, Raappana kertoo.
Puolen tunnin rentoutustuokio aistihuoneessa on todellinen pako kiireisestä arjesta. Musiikki, luonnonäänet, hämärä, kuvat ja tunnelma vievät mennessään.
Pehmoiseen säkkituoliin on sallittua myös nukahtaa.
– Tavoitteena on saavuttaa niin sanottu aktivoiva toiminnan ja rentoutumisen tasapaino, ladata akkuja ja antaa aivoille uutta virtaa. On sanottu, että menetelmällä on suotuisia vaikutuksia oppimiselle, mielikuvitukselle, luovuudelle, vuorovaikutukselle ja tietenkin stressin ja paineen vähenemiselle, Salme Raappana kuvailee.
Savonia-ammattikorkeakoulun VireTori hankkeen kautta maksuttomaan aistihuoneeseen on mahdollisuus päästä vaikkapa työporukalla, lisätietoja saa osoitteesta www.viretori.fi.

Tutkija Leena Palotie: Miten perimän kartan selviäminen muokkaa käsitystämme ihmisestä ja ihmisyydestä?
14.5.2007
Kevään yhteishaku käynnistyy
1.3.2010
Biomassojen polton pienhiukkaspäästöihin kiinnitettävä huomiota
Nimi: Jyri Lautala (vieras)
Olli se on kova mies!
Nyt pitää ens kesäksi makkaratulillekin hommata sellaset sähkövimpaimet, ett...
Näytä kommentti
Raskausdiabetes odottavien äitien vitsauksena
Nimi: Odottava äiti (vieras)
Yle kertoi tutkimuksesta jonka mukjaan raskausdiabetekset saattavat kaksin- tai jopa...
Näytä kommentti
Antero Karumaa: Onko asevelvollisuus aikansa elänyt?
Nimi: Hah! (vieras)
Vaikuttaa vähän siltä ettei Jaana ole yksi niistä, joka aseisiin tarvittaessa tarttuu.
Aseistakielt...
Näytä kommentti
Antero Karumaa: Onko asevelvollisuus aikansa elänyt?
Nimi: Jaana (vieras)
Aivan selvästi meillä on kulunut jo liian kauan edellisestä sodasta tai suuresta selkkauksesta Venä...
Näytä kommentti
STM kampanjoi sikainfluenssarokotuksen puolesta Facebookissa
Nimi: Karsi kärsä (vieras)
Kärsiskö nyt myös Irc-Galleriassa:
http://irc-galleria.net/community/3307017
Näytä kommentti
Kirjoita uusi kommentti