Paksusuolen tähystyspotilaista naiset ovat miehiä ahdistuneempia ennen toimenpidettä ja kokevat sen kivuliaampana kuin miehet. Hoitajien käyttämät lääkkeettömät kivunhoidon menetelmät helpottavat sekä ahdistuneiden että ei-ahdistuneiden tähystyspotilaiden kipua, ilmeni Eeva-Riitta Ylisen väitöstutkimuksesta.
Kolonoskopialla eli paksusuolentähystyksellä todetaan ja hoidetaan suoliston tauteja, kuten syöpää ja tulehduksellisia suolistosairauksia. Potilaat voivat kokea tutkimuksen epämiellyttävänä tai jopa kivuliaana. Ulkomailla toimenpiteessä käytetään usein rauhoittavia ja kipulääkkeitä, mutta Suomessa se tehdään yleensä lääkkeettömästi.
Tutkimuksella selvitettiin hoitajien asiantuntemusta paksusuolen tähystyspotilaan kivun hoidossa sekä tekijöitä, jotka ovat yhteydessä potilaan kivun kokemukseen ja sen hoitoon hoitajan, potilaan ja tähystävän lääkärin näkökulmista. Tulosten perusteella hoitajilla on käytäntöön perustuvaa tietoa kivun hoidosta paksusuolen tähystyksen aikana, mutta kipumittarien käyttö on puutteellista. Sekä hoitajat että tähystävät lääkärit aliarvioivat jonkin verran potilaan kivun voimakkuutta.
Tutkimuksen tulosten perusteella potilaiden kivunhoidon kehittämiseksi hoitohenkilökunta ja lääkärit tarvitsevat säännöllistä kipukoulutusta ja tukea kipumittareiden käyttöön omassa työssään. Potilaiden, erityisesti naisten, aikaisempien kipukokemusten ja ahdistuneisuuden vaikutuksen tiedostaminen ja ymmärtäminen on tärkeää ja ne tulee ottaa huomioon hoidossa. Ennen toimenpidettä hoitaja tarvitsee aikaa havaita riskipotilaat, jotta heille voidaan tarjota lääkityksen mahdollisuutta. Lääkkeettömien kivunhoitomenetelmien myönteisten vaikutusten tiedostaminen ja niiden käyttäminen on olennainen osa paksusuolen tähystyspotilaan kivun hallintaa.
TtM Eeva-Riitta Ylisen väitöskirja Patients’ Pain Assessment and Management during Medication-free Colonoscopy (Potilaan kivun arviointi ja hoito lääkkeettömän kolonoskopian aikana) tarkastetaan Itä-Suomen yliopistossa 12.2.2010.
Kuopiossa juhlittiin hammaslääketieteen koulutuksen paluuta
Nimi: Liäkärj (ei hammas) (vieras)
Tämä on positiivinen uutinen. Onnea Kuopio!
Näytä kommentti
Nivelrikosta kärsii miljoona suomalaista
Nimi: Ripsa (vieras)
Hei!
En ole vielä yhdistyksenne jäsen.
Siksi kysyn, onko teillä mahdollisuus vaikuttaa jäsentenne...
Näytä kommentti
Valtiosihteeri Raimo Sailas: Pehmeät arvot - kova talous. Kumpaa tarvitaan vaiko molempia?
Nimi: pietro (vieras)
ihmetyttää jotta valtion yhtiöt ja vakuutus yhtiöt pakenevat vakuutus velkojaan useat vuodet ja...
Näytä kommentti
Dosentti Hannu Lauerma: Uskomuslääkintä ja tiede - uskon myyminen kannattaa
Nimi: Nimetön (vieras)
Tuskinpa Lauermalla siihen mitään sanottavaa on. Jollain aineella on nimenomaan TODISTETTAVSTI...
Näytä kommentti
Dosentti Hannu Lauerma: Uskomuslääkintä ja tiede - uskon myyminen kannattaa
Nimi: Nimetön (vieras)
Mitäpä Lauerma sanoo siihen, että teepuuöljyllä on todistettavasti sama vaikutus aknen hoidossa,...
Näytä kommentti
Kirjoita uusi kommentti