Viljatuotteet ja erityisesti ruisleipä ovat olennainen osa suomalaisten ruokavaliota. Täysjyväviljatuotteiden on jo pitkään tiedetty olevan terveydelle edullisia, ja uudet tutkimustulokset vain vahvistavat muun muassa ruisleivän hyvää tekeviä ominaisuuksia.
Runsaan täysjyväviljatuotteiden ja kuidun saannin on todettu suojaavan diabeteksen puhkeamiselta, metaboliselta oireyhtymältä sekä sydän- ja verisuonitaudeilta.
Itä-Suomen yliopistossa on havaittu myös, että täysjyväviljatuotteiden käytöllä on fysiologisesti edullisia vaikutuksia muun muassa glukoosi- ja kolesteroliaineenvaihduntaan, suoliston toimintaan sekä suoliston mikrobikoostumukseen.
– Olemme tehneet pitkän sarjan tutkimuksia ruisleipään liittyen. Asiaa on tutkittu terveillä henkilöillä sekä henkilöillä, joilla on jo todettu häiriöitä glukoositasapainossa. On nähty, että rukiilla on runsaasti edullisia vaikutuksia erityisesti veren glukoosiin eli verensokeriin liittyen, kertoo erikoistutkija Marjukka Kolehmainen Itä-Suomen yliopistosta. Kiinnostava havainto on, että ruis voi jopa kääntää insuliiniresistenssin kehittymistä takaisinpäin.
Mutta mihin viljatuotteiden hyvää tekevä vaikutus perustuu?
– Ihan varmasti tätä asiaa ei vielä tiedetä. Täysjyväviljassa on runsaasti kuitua ja se tiedetään, että kuidulla on runsaasti edullisia ominaisuuksia. Kauran kuitu voi alentaa kolesterolitasoja ja liukenemattomalla rukiin kuidulla voi olla oma osuutensa glukoositasapainossa. Kuitu myös imeytyy tasaisemmin, jolloin verensokeripitoisuus pysyy tasaisempana pidempään.
Vanha sanonta ”leipä miehen tiellä pitää” tuntuu myös pitävän paikkansa.
– Runsas kuidun saaminen tasaa verensokeriarvon heilahteluja. Heilahtelu aiheuttaa nälän tunnetta ennen kuin ruualle oikeasti olisi vielä tarvetta. Yhtä lailla kuitupitoisen aterian jälkeen mahan tyhjeneminen on hitaampaa ja lisäksi kuitu suolessa hidasta ravintoaineiden imeytymistä, Marjukka Kolehmainen kertoo.
Mikä sitten on paras vaihtoehto niin ravitsemuksen kuin terveydenkin kannalta?
– Vähäsuolainen, täysjyväinen perinteinen ruisleipä, siinä on kaikki kohdallaan, Kolehmainen vastaa.

Tutkija Leena Palotie: Miten perimän kartan selviäminen muokkaa käsitystämme ihmisestä ja ihmisyydestä?
14.5.2007
Kevään yhteishaku käynnistyy
1.3.2010
Biomassojen polton pienhiukkaspäästöihin kiinnitettävä huomiota
Nimi: Jyri Lautala (vieras)
Olli se on kova mies!
Nyt pitää ens kesäksi makkaratulillekin hommata sellaset sähkövimpaimet, ett...
Näytä kommentti
Raskausdiabetes odottavien äitien vitsauksena
Nimi: Odottava äiti (vieras)
Yle kertoi tutkimuksesta jonka mukjaan raskausdiabetekset saattavat kaksin- tai jopa...
Näytä kommentti
Antero Karumaa: Onko asevelvollisuus aikansa elänyt?
Nimi: Hah! (vieras)
Vaikuttaa vähän siltä ettei Jaana ole yksi niistä, joka aseisiin tarvittaessa tarttuu.
Aseistakielt...
Näytä kommentti
Antero Karumaa: Onko asevelvollisuus aikansa elänyt?
Nimi: Jaana (vieras)
Aivan selvästi meillä on kulunut jo liian kauan edellisestä sodasta tai suuresta selkkauksesta Venä...
Näytä kommentti
STM kampanjoi sikainfluenssarokotuksen puolesta Facebookissa
Nimi: Karsi kärsä (vieras)
Kärsiskö nyt myös Irc-Galleriassa:
http://irc-galleria.net/community/3307017
Näytä kommentti
Kirjoita uusi kommentti