Kuopiossa juhlittiin seitsemättä tohtoripromootiota

Kimmo Salvén - 11.6.2010 - 15:30:00

Kuva: Kimmo Salvén

 

 

 

 

Kuopion kaikkien aikojen suurinta tohtoripromootiota vietettiin kauniissa säässä. Promootio on järjestyksessään Kuopion yliopiston seitsemäs ja samalla viimeinen, Kuopion ja Joensuun yliopistojen yhdistyttyä Itä-Suomen yliopistoksi.

Juhlamenot alkoivat jo torstaina viitan vihkiäisillä, jossa tulevat tohtorit nimikoivat viittansa. Kuopion yliopiston promootioperinteen mukaisesti miekan tilalla käytetään viittaa, joka valittiin aikoinaan tohtoriperinteen symboliksi sen rauhanomaisuuden vuoksi. Viitan ohella toisena symbolina toimii laajemminkin käytössä oleva tohtorinhattu.

Perjantain varsinainen promootiotilaisuus pidettiin Kuopion musiikkikeskuksella. Tilaisuudessa vihittiin 138 nuorta tohtoria ja 16 kunniatohtoria. Kunniatohtoreiksi vihittiin presidentti Martti Ahtisaari, muotoilija Ritva-Liisa Pohjalainen, pääjohtaja, professori Pekka Puska, professori John F. Martin, professori Ole Petter Ottersen, professori Per Artursson, professori Liisa Turakka, professori Silvia Gherardi, professori Erkki Oja, professori Ilkka Virtanen, professori Ernst B. Hunziker, kirvesmies Juhani Ruotsalainen, professori Rudolph Tanzi, professori Kai Simons, professori Sirkka Lauri ja professori Steven Shardlow.

 

Kuva: Kimmo Salvén

Presidentti Ahtisaari promovoitiin Kuopion yliopiston kunniatohtoriksi, mutta samalla myös Itä-Suomen yliopiston ensimmäiseksi kunniatohtoriksi.

Pienen Kuopion korkeakoulun kehittymistä tutkimusintensiiviseksi, kansainväliseksi yliopistoksi muistelivat tervehdyspuheissaan Itä-Suomen yliopiston akateeminen rehtori Kalervo Väänänen ja Kuopion yliopiston rehtorina toiminut professori Matti Uusitupa.

– Suhdanteet ja opintuulet tulevat ja menevät, ihmisen tiedonhalu pysyy, totesi promoottorien edustajana puhunut professori Atte von Wright.
– Nuoret tohtorit, teidän sitoutumisenne ja innostuksenne on se voima, johon tieteen ja tutkimuksen edistyminen kaikista tulevaisuuden epävarmuustekijöistä huolimatta perustuu.

Tilaisuuden jälkeen promootiokulkue jatkaa musiikkikeskukselta Tuomiokirkossa järjestettävään promootiojumalanpalvelukseen. Promootioillallisen ja tanssiaisten jälkeen on luvassa vielä lauantain promootiopurjehdus.

Katso myös:

Kuopion promootion Studia Generalia -luennot:

 

Kirjoita uusi kommentti

Tämän kentän sisältöä ei näytetä julkisesti.
  • Www-osoitteet ja email-osoitteet muutetaan automaattisesti linkeiksi.
  • Sallitut HTML-tagit: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Rivit ja kappaleet päätetään automaattisesti.

Lisätietoa muotoiluasetuksista

CAPTCHA
Tämä kysymys esitetään automaattisen roskapostin vähentämiseksi.
Kuva CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.
Footer