Aleksis Kiven jälkeen (ajallisesti) seuraava merkittävä näytelmäkirjailija lienee Minna Canth. Klassikoiksi nousseita mieskirjailijoita Kiven jälkeen ei ole teatteridramaturgian saralla juuri nähty.
Millainen on Canthin perintö teatterilavoilla? Tästä puhuu seuraavassa Kuopion kaupunginteatterin johtajana reilu puoli vuotta sitten aloittanut ohjaaja Pekka Laasonen.
Aluksi Laasonen pohtii laajemmin, osaammeko ja uskallammeko kunnioittaa kuuluisuuksien ja merkkihenkilöiden nimeä ja perintöä riittävästi:
Luennot ovat osa Humanismin iltojen luentosarjaa. Luentosarjan järjestäjinä toimivat Snellman-kesäyliopisto, Kanttilan kulttuurikeskuksen kannatusyhdistys ja Suomen Kulttuurirahaston Pohjois-Savon rahasto.